
Meddig mehet el a tiltakozás?
Egyre kevesebb a törvényes lehetőség a tüntetésre, és ezeknek egyre kevesebb a hatása. Meddig mehet el a tiltakozás egy elnyomó rendszerben?
Az Európai Kulturális Alapítvány a holland lottótársaság profitját osztja szét kulturális programokra. Hetven éve hirdetik az Európába tartozás értékét – így például a Középidő műsor is az ő égiszük alatt készül, de ők kezdeményezték a mára világhírű Erasmus diákcsere programot is.
Néhány éve feltűnt nekik is, hogy a nagy művészeti eseményeken az egyes országok képviseltetik magukat saját tárlattal, de valamiért Európának, az EU-nak nincsen saját pavilonja, pedig ez is egy fontos identitás, közösség, és a kultúrával való érintkezésnek egy rétege. Ezért csináltak egy sajátot.
Az idei Európai Pavilon nem is egy, hanem mindjárt négy helyen indult útnak: az idei program címe Folyékony eredettörténet, amelyben négy nagy európai folyón hajóznak végig művésztársulatok, egyfajta nomád alkotótáboképpen. A Visztula, a Rajta és a Tagus mellett a Dunán is végigzubogtak, ráadásul épp a nemrégiben végigsöpört árvizek alatt is. Budapesten jártukkor beszélgettünk velük a CEU könyvtár padlásán.
Naomi Russel az Agora Now alapítója és az idei Európai Pavilon vezető kurátora. Kurátorként, kreatív producerként, aktivistaként és tanácsadóként számos vezető művészeti intézménnyel olgozott együtt az performansz művészetek területén.
Viktor Vejvoda Prágában él, ahol új médiát tanult a Képzőművészeti Egyetemen. Fő témái a fogyasztás ökológiája, a perifériára szorult és elfelejtett tudások, az értkéválasztások és az improvizáció. Valamiért nagyon szereti a hőpapírt.
Marija Balubdžić belgrádi illetűségű zenész, Umbra néven ad elő. Improvizációra épülő darabjaiban énekhangot, szintetizátort és elektorinkus zenét használ. Ő szerezte a projekt témazenéjét, amelynek a címe Motility és meghallgathatjátok több verzióban az european pavillion .eu oldalon.
Ez a műsor az Eurozine produkciója. Ha még nem hallottál az Eurozine-ről, akkor spuri, azonnal nézd meg a weboldalunkat! Ez a remek online magazin hiányterméket árul, méghozzá ingyen: minőségi lassú újságírást mindarról, amiről érdemes az embernek gondolkodni. Európa-szerte 100-nál is több partnerlapot szemlézünk és fordítunk angolra, illetve saját tartalmainkkal mutatjuk az utat a digitális zajban.
A talk show az Európai Unió Kreatív Európa Programja és az Európai Kulturális Alapítvány társfinanszírozásával készül.
Fontos, hogy a kifejtett nézetek és vélemények csak a felszólalóké és a szerzőké, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) véleményét. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem tehető felelőssé értük.
Köszönjük a CEU budapesti könyvtárának, hogy vendégül látott minket!
Egyre kevesebb a törvényes lehetőség a tüntetésre, és ezeknek egyre kevesebb a hatása. Meddig mehet el a tiltakozás egy elnyomó rendszerben?
A migráció egy évtizede áll a magyar belpolitika közzéppontájban. 2015 óta Orbán Viktor azon veri az asztalt, hogy minél kevesebb embert szabad máshonnan beengedni Európába, miközben Európa munkaerő-hiánnyal küszködik és nem tudni, hogyan fogják a roskadozó jóléti rendszerek eltartani az egyre öregedő lakosságot.
A hírversenyt nem minőségben vagy gyorsaságban játsszák, hanem volumenben. Ebbe tenyerel bele a generatív mesterséges intelligencia. A magyar mellett holland, szlovén és török nézőpont a Középidő új adásában.
A turizmus megállíthatatlanul növekszik. A szállásadók és a helyi lakosok ezért ellenérdekelté váltak a nagyvárosokban. Kit és hogyan kell szabályozni? Hova vezet a drasztikus tiltás, elutasítás? A turistákat kell megnevelni vagy adjuk nekik a belvárosokat?